loginet_shop.general-error

Veszélyes erők a magasban

Kockázatkezelés és megoldás

A magasban végzett munka kockázatos lehet. A Kratos Safety hevederjei és zsinórjainak kombinációja segít elkerülni ezen kockázatok veszélyeit. Az egyéni leesés elleni védőfelszerelés avagy idegen szóval mondva PPE (Personal Protection Equipment) abban segít, hogy elkerüljük az esést és csökkentse a testre nehezedő erőket a leesést gátló rendszer működése során. Az említett erők nagyban függnek a zsinór hosszától, végtére is egy hosszú zsinór vajmi kevésbé véd minket a tetőkről való lecsúszástól vagy a leesés során a földre való becsapódástól. Függ a kikötési pont és az ember közötti távolságtól, hiszen minél kisebb az erőkar annál kisebb erő is hat az emberre, ezért amennyire a helyzet engedi biztonságosabb a rögzítési pontot a felhasználó heveder rögzítési pontja felett elhelyezni. Ellenben, ha az utóbbi lehetőség nem áll módunkban igyekezzünk a lengéscsillapító zsinór hosszát csökkenteni, hogy a felhasználó maximális esési távolsága 2m -re redukálódjon. Ezeken túl a munkát végző soha nem mászhat feljebb a rögzítési pontnál zuhanásgátló lengéscsillapító zsinór használatával, mert azzal az esetleges szabadesési távolsága megint csak nőne, s azzal a kockázatok száma is nő.

Mindennek a sok szabálynak elejébe menve erősen javasoljuk munkálatok megkezdése előtt, hogy a kockázatokat elemezzük és azokból következtetéseket vonjunk le, mert ezekből fogunk tudni tervet készíteni a dolgozók védelmére. Mindig fontos szem előtt tartani, hogy a kockázatok kiküszöbölése a leghatékonyabb kontroll egy vezetés számára, tehát így is érdemes eljárni. Ennek első lépése a veszélyek azonosítása, mely kulcsfontosságú a kockázatkezelés során. Ilyen lehet a leeső tárgy, elektromos vezeték, tető szélek, veszélyes anyagok, szúrós kiálló tárgyak, csúszós felület. Fontos ilyenkor a munka összes jellegét és mozdulatsorát végig venni folyamataiban, milyen mozgások fordulhatnak elő a munkálatok során. Ezután érdemes a kockázatok megvizsgálása előtt az alábbi pár kérdésre választ találni egyéni tevékenységeink kapcsán.

·        Mennyire valószínű a veszély vagy kockázat bekövetkezése?

·        Milyen mértékű kárt okozhat a veszély vagy kockázat?

·        Milyen módok állnak rendelkezésre a kockázat kiküszöbölésére vagy annak minimalizálására?

Majd értékeljük ezeket a kockázatokat, annak mentén, hogy mely munkavállalók vagy más emberek lehetnek veszélyben, mely források és folyamatok okozzák ezt a kockázatot, mennyire hatékonyak az ellenőrzések, és hogy mennyire súlyosak a beazonosított kockázati tényezők. Utolsó lépésként, pedig érdemes a kapott következtetésinkre megoldást is találni.

Ezek a következők lehetnek:

1.      Veszélyelhárítás

Első és legfontosabb lépés amit érdemes végig gondolnunk minden kockázat esetén, hiszen megfelelő megelőzéssel megelőzhető a probléma, és így sok fejfájástól megóvjuk magunkat. Ehhez a lépéshez volt nagyon fontos az előbbiekben megfogalmazott válaszok megtalálása, mert veszély kiküszöbölés során az eljárásokat, gyakorlatokat, munka tevékenységek helyszínét, felszerelések végig gondolása után tudunk választ találni arra, hogy: vajon valamely ismérvünk megváltoztatásával megszüntethetjük-e a leesés veszélyének kockázatát? 

Például, ha a szellőztető vagy a légkondicionáló berendezését nem a tető szélére szereljük, hanem például a földre vagy más helységbe, azzal már csökkenthetjük a kockázatos helyzetek kialakulását.

2.      Passzív leesés elleni védelem

Ide soroljuk a fizikai akadályokat, védelemnélküli tető, -vagy magaslatiszéleket izoláló védőkorlátokat vagy a lyukak fölötti burkolatokat. A passzív védelem általában magasabb szintű biztonságot nyújt, mert kisebb az emberi gondatlanságból fakadó hibalehetőség, a dolgozók különösebb odafigyelés vagy öngondoskodás nélkül lehetnek biztonságban. Előfordulhat azonban, hogy a passzív védelem sem garantált, ha az esésveszélyének gyakorisága és időtartama korlátozott. Ezenfelül kezdeti költségei is magasak lehetnek.

3.      Esést megelőző rendszerek

Felállítása során mindig arra kell törekedni, hogy az esés ne történhessen meg. A felszerelés a mozgási tartományt korlátozza, így fizikailag megtartja a testet és megóv a leeséstől. Előnyei között tartjuk számon, hogy a szabadesés távolsága, a feltartóztató erők, távolsági követelmények, másodlagos sérülések és mentési problémák nincsenek, hiszen nem beszélünk ezesetben zuhanásról. Ilyenek lehetnek a munkapozicionáló felszerelések is.

4.      Esésgátló rendszerek

Ezeknek felállítását úgy tervezték, hogy az esés megtörténhessen. Ennél minden eséshez kapcsolódó fizikai törvény aktívan működik. Célja, hogy viselőjének testét az elfogadható, a testre ható erő- és távolsághatáron belül megállítsák.

5.      Adminisztratív kihelyezések

Nem utolsó sorban, fontos a megfelelő figyelemfelkeltő biztonsági monitorok, figyelmeztető vonalak, -kürtök kihelyezése az arra járó gyalogosok vagy munkások veszélyre való figyelmeztetése. Ezeket előírások is szabályozzák. Mit, hol, mikor kell kitenni.  

                                                                                                                                                                                              Megnézem az összes Kratos Safety terméket!